ZGODA NA CENTRALNY ZINTEGROWANY SZPITAL KLINICZNY

W dniu 8 października Minister Przedsiębiorczości i Technologii Pani Jadwiga Emilewicz poinformowała o pozytywnej decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Projekt został włączony do wykazu prac Rady Ministrów. Oznacza to, że w ciągu najbliższych tygodni uchwalony zostanie szczegółowy budżet inwestycji na najbliższe lata.

Realizacja wieloletniego programu pod nazwą „Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny – centrum medycyny interwencyjnej” to pierwszy, najważniejszy etap budowy nowoczesnego kompleksu szpitalnego. Obejmie on oddziały zlokalizowane w zabytkowym gmachu przy ul. Długiej, oraz umożliwi przeniesienie oddziałów z obiektu przy ul. Grunwaldzkiej. Powstanie także szpitalny oddział ratunkowy, który jako pierwszy oddany zostanie do użytku. SOR zabezpieczy blisko 200 tys. mieszkańców tej części miasta. Szczegółowe prace projektowe ruszą w 2020 r., zaś budowa rozpocznie się rok później. To jeden z najlepiej przygotowanych projektów inwestycyjnych w ochronie zdrowia w Polsce – podkreślała podczas spotkania min. Jadwiga Emilewicz. Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Tykarski wskazał, że decyzja ta jest zwieńczeniem ponad 3 lat starań o budowę szpitala dla mieszkańców naszego miasta. Ta inwestycja była i jest jak tlen dla Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, chociażby ze względów dydaktycznych. Możliwość zwiększenia liczby studentów, o co zawsze wnioskuje Ministerstwo Zdrowia, możliwa jest tylko przy tym programie – mówił Rektor prof. Andrzej Tykarski. Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny to projekt niezmiernie ważny dla zapewnienia dostępności do specjalistycznych świadczeń medycznych oraz rozwoju opieki medycznej w naszym regionie. Powstanie obiekt, który ma nie tylko zapewnić przestrzeń dla nowoczesnych technologii medycznych, ale przede wszystkim być przyjaznym dla pacjentów.